چگونه دهانشویه مناسب انتخاب کنیم؟

 در مقالات آموزشی بهداشت دهان و دندان, مقالات عمومی دندانپزشکی

مسواک زدن و نخ دندن کشیدن بهترین راه ها برای پرهیز از مسائل و مشکلات دهانی مانند ژنژیویت هستند. اگر دهانشویه را به این معادله اضافه کنید، به موفقیت بزرگی دست پیدا می کنید. دهانشویه ابزاری کارآمد برای مبارزه با پوسیدگی های دندانی، ژنژیویت، همینطور ارتقاء سلامت دندان ها و لثه ها است. با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده منظم از دهانشویه می توانید دهان خود را سالم و لبخند خود را تازه نگهدارید. با دندانپزشک خود در مورد اهمیت دهانشویه گفتگو کنید تا راهکارهایی که برای شما کار می کنند را بیابید.

انواع دهانشویه ها

اگر بخواهیم به طور گسترده توضیح دهیم، دو نوع دهانشویه وجود دارند: دهانشویه های بهداشتی و دهانشویه های درمانی.

دهانشویه های بهداشتی ممکن است بتوانندبه طور موقت بوی بد دهان را کنترل کنند و حسی تازه و خوشایند داخل دهان بوجود بیاورند، اما همه مزیت آنها این است. دهانشویه های درمانی مواد فعالی دارند که هدف آنها کمک به کنترل یا کاهش شرایط خاصی مانند بوی بد دهان، ژنژیویت، پلاک های دندانی، و پوسیدگی های دندانی است. برخی از مواد فعالی که عموماً در دهانشویه های درمانی وجود دارند عبارتند از کلرید استیل پیریدینیم، کلرهگزیدین، روغن های اساسی، فلوراید یا پراکسید. شما ممکن است از دهانشویه های بهداشتی برای پنهان کردن موقت بوی بد دهان خود استفاده کنید، اما برای آنکه واقعاً باکتری هایی که موجب بوی بد دهان می شوند را از بین ببرید، نیاز به دهانشویه های درمانی دارید.

دهانشویه ها چه مزایایی دارند؟

افراد زیادی هستند که از استفاده از دهانشویه ها لذت می برند زیرا حس خوشایندی برای آنها بوجود می آورد که در آنها تداعی کننده حس تازگی دهان است. با این حال، استفاده از دهانشویه ها نیز یک عمل روزانه ضروری برای بهداشت دهان است و اگر شما دهانشویه ها را در اقدامات روزانه بهداشتی دهان خود بیفزایید می توانید از مزایای زیر بهره مند شوید. گرچه دهانشویه ها راهی فوق العاده برای بهبود بهداشت دهان هستند، اما مراجعه به دندانپزشک برای مراقبت های پیشرفته برای دندان ها ضروری است.

تعداد باکتری های داخل دهان را کاهش می دهد.

یک دهانشویه درمانی با کاهش پلاک ها و باکتری های موجود داخل دهان می تواند به پیشگیری از بیماری های لثه مانند ژنژیویت کمک کند. باکتری های ناشی از عفونت های لثه وقتی وارد جریان خون مس شوند می توانند موجب بروز مشکلات خاصی در دوران بارداری شوند و شما با استفاده از دهانشویه ها به طور منظم می توانید احتمال بروز این خطرا را کاهش دهید. یک دهانشویه درمانی حاوی فلوراید در صورتی که به طور منظم مورد استفاده قرار بگیرد می تواند به کاهش پوسیدگی ها و حفره های دندانی و همچنین کاهش از بین رفتن مواد معدنی مینای دندان ها (دمینرالیزیشن) کمک کند.

دهانشویه مناسب

دهانشویه مناسب

می تواند دندان های شما را سفیدتر کند.

دهانشویه ها تأثیری مانند درمان های سفید کردن دندان ها نخواهند داشت، اما یکی از مزایای برخی از دهانشویه های درمانی تأثیر سفید کنندگی آنها به مرور زمان است. اگر هدف شما سفید شدن دندان ها است، به دنبال دهانشویه هایی باشید که حاوی کاربامید پراکسید یا هیدروژن پراکسید به عنوان یکی از مواد فعال خود باشند. با این حال، نیاز نیست مراقبت باشید کدام دهانشویه را انتخاب کنید زیرا یکی از شایع ترین عوارض جانبی دهانشویه های آنتی باکتریال ایجاد لکه های دندانی است. اگر برای انتخاب دهانشویه های دارای خاصیت سفید کنندگی بین انواع آنها گیر کرده اید، از دندانپزشک خود بپرسید زیرا آنها می توانند بهترین دهانشویه را برای شما تجویز کنند.

حس تازگی به دهان شما می بخشند

این ویژگی شایع ترین مزیت آنها است. دهانشویه ها به دهان شما حس خوبی می دهند که حتی خمیر دندان نیز چنین احساسی بوجود نمی آورد. با این حال، این احساس مدت زمان طولانی ادامه ندارد. آنها همه باکتری هایی که با بوی بد دهان همراه هستند را از بین می برند و احساس تازگی و در عین حال خنکی داخل دهان به جای می گذارند. بخش خوب دیگر آنها این است که می توانید آنها را با طعم های مختلفی تهیه کنید. بنابراین، مزه ای که بیشتر دوست دارید را انتخاب کنید.

دهانشویه مناسب

دهانشویه مناسب

با ذرات غذای به جا مانده داخل دهان خداحافظی کنید.

امروزه استفاده از دهانشویه ها پس از مسواک زدن دندان ها به یک عادت رایج در اکثر افراد تبدیل شده است. آنها این کار را برای داشتن احساس تازگی داخل دهان انجام می دهند. با این حال، چیزهایی هم هستند که از آنها آگاه نیستند. دهانشویه ها تمامی ذرات شل که هنگام بیدار شدن داخل دهان تشکیل شده اند را پاکسازی می کند. استفاده از دهانشویه قبل از مسواک زدن را امتحان کنسد تا تجربه بهتری از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خود پیدا کنید.

پرهیز از پلاک های دندانی

دهانشویه های مختلفی در بازار وجود دارند که می توانند به پیشگیری از تشکیل پلاک ها روی لثه های شما کمک کنند. پلاک های دندانی می توانند بین دندان ها و روی سطح دندان ها نیز تشکیا شوند. گرچه دهانشویه ها قطعاً می توانند از تشکیل پلاک های دندانی پیشگیری کنند اما نمی توانند پایانی برای پلاک های دندانی باشند که قبلاً بوجود آمده اند. بنابراین همیشه باید مسواک بزنید، زیرا با هم آنها می توانند درمانی برای بسیاری از مشکلات دهانی باشند.

مبارزه با پیشرفت حفره های دندانی

آری. دهانشویه ها می توانند از پیشرفت حفره های دندانی نیز جلوگیری کنند، بعلاوه می توانند موجب استحکام بیشتر مینای دندان های شما نیز شوند. تنها یک نکته، حتماً مطمئن شوید که برچسب دهانشویه ای که قصد خرید آن را دارید را چک کرده باشید، زیرا اکثر دهانشویه ها داخل خود فلوراید ندارند.

آفت دهان را کاهش می دهند

با این حال، مراقب باشید دهانشویه ای استفاده نکنید که حاوی مقدار زیادی الکل باشد، زیرا می تواند موجب بروز احساس سوزش بسیار شدیدی شود. برای آفت های دهانی، از دهانشویه هایی استفاده کنید که حاوی مقادیر کمتری الکل باشند، برای این منظور دهانشویه هایی را انتخاب کنید که حاوی کمتر از ۱۸ درصد الکل باشند. با دنبال کردن این توصیه مطمئن خواهید شد که دهانشویه شما در تسکین آفت های دهان به شما کمک خواهد کرد.

دهانشویه مناسب

دهانشویه مناسب

نحوه استفاده از دهانشویه ها

بسیاری از دندانپزشکان بر این باور هستند که دو مرتبه مسواک زدن در طول روز با خمیر دندان فلورایده، فلوراید کافی برای محافظت در برابر پوسیدگی های دندانی را فراهم می آورد. اما اگر مستعد پوسیدگی و حفره های دندانی هستید، می توانید علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از دهانشویه ها نیز استفاده کنید.

برخی مطالعات نشان داده اند که دهانشویه های حاوی فلوراید می توانند مکمل مسواک زدن روزانه با خمیر دندان های فلورایده باشند، مخصوصاً در مناطقی که آب آشامیدنی حاوی فلوراید مکمل نیست. این دهانشویه ها در استحکام بخشیدن به مینای دندان های شما و محافظت از آنها در برابر اسید مؤثر می باشند.

گام هایی که هنگام استفاده از دهانشویه ها باید بردارید به قرار زیر می باشند:

  • مقدار مناسب استفاده کنید. مقدار مناسبی از دهانشویه که روی برچسب آن درج شده است، یا طبق دستور دندانپزشک استفاده کنید.
  • آن را با شدت داخل دهان خود بچرخانید. دهان خود را بسته نگهدارید و همانطورکه روی برچسب نوشته شده است شستشو را با شدت انجام دهید.
  • تف کنید. دهانشویه را قورت ندهید. فلوراید موجود در اکثر دهانشویه ها اگر به مقدار زیاد قورت داده شود می تواند مسموم کننده باشد. اگر اجازه می دهید کودک شما دهانشویه استفاده کند، روی روند آن نظارت داشته باشید تا مطمئن شوید آن را تف کند و قورت ندهد.
  • منتظر بمانید. برای گرفتن بهترین نتیجه از دهانشویه های فلورایده، از خوردن، نوشیدن، یا سیگار کشیدن به مدت حداقل ۳۰ دقیقه پس از آن اجتناب نمایید، بنابراین حتی از آب زدن داخل دهان نیزخودداری کنید.

نکاتی که باید به خاطر داشته باشید:

نکات زیر را به ذخن بسپارید تا بیشترین بهره را از دهانشویه ببرید:

  • در صورت لزوم آن را با آب رقیق کنید. حتماً برچسب محصولی که انتخاب می کنید را بخوانید. زیرا هر برندی غلظت های مختلفی تولید می کند و برخی ممکن است توصیه کنند محصول با آب رقیق شود. به خاطر داشته باشید که اگر روی برچسب اشاره ای به رقیق کردن نشده باشد، اگر آن را رقیق کنید ممکن است از مزایای کامل میکروب کشی آن بهره مند نشوید زیرا سطح مواد میکروب کش آنها پایین تر است.
  • دهانشویه یک جایگزین نیست. لازم است به خاطر داشته باشید که هیچ دهانشویه ای جایگزینی کامل برای مراقبت های روزانه معمول بهداشتی دهان- دو مرتبه مسواک زدن و یک مرتبه نخ دندان کشیدن- نیستند. بنابراین، حتی اگر دندانپزشک شما استفاده از دهانشویه را به شما پیشنهاد داده باشد، یا آنها را برای شما تجویز کرده باشد، شما هنوز هم نیاز دارید مراقبت های بهداشتی دهان را به طور کامل انجام دهدی تا سلامت دهان و دندان ها را به خوبی حفظ کنید.
  • ساعت را نگاه کنید. یکی از نکات کلیدی استفاده صحیح از دهانشویه ها چرخاندن آنها برای مدت زمانی درست داخل دهان است. برچسب محصول را بخوانید. اکثر دهانشویه ها توصیه می کنند محصول را حدود ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه داخل دهان بچرخانید سپس تف کنید.

چگونه بهترین دهانشویه را انتخاب کنیم؟

هنگام خرید دهانشویه، مهم ترین مزایای دهانشویه را برای خود در نظر داشته باشید. در پی گزینه های فاقد الکل باشید تا نگرانی بابت خطرات همراه با دهانشویه های فاقد الکل نداشته باشید. حتماً دهانشویه هایی استفاده کنید که دارای تأییدیه باشند و چک کنید تا مطمئن شوید به مشکلاتی می پردازند که شما در پی درمان آنها هستید. اگر در هر جایی به عدم اطمینان رسیدید، تردید نکنید و با دندانپزشک مشورت کنید.

شما گزینه های متعددی دارید، و دهانشویه مناسب برای شما دهانشویه ای است که نیازهای بهداشتی شما را برای داشتن دندان ها و لثه هایی سالم برآورده سازد، و طعم مورد علاقه شما را داشته باشد.

برای کمک به انتخاب دهانشویه درست و مناسب، به خاطر داشته باشید دهانشویه چکار می کند و این نکات را در خاطر داشته باشید:

  • الکل: آری یا خیر؟– الکل یکی از اجزاء بسیاری از دهانشویه ها است، که اگر مقادیر زیادی از آن عمداً قورت داده شود می تواند مشکل آفرین باشد. اگر می خواهید یک دهانشویه برای تمام افراد خانواده خریداری کنید، و در اعضای خانواده خود کودک و نوجوان دارید، باید از بین دهانشویه های فاقد الکل موجود انتخاب کنید. علاوه بر این، برخی افرادی که در حال ترک الکل هستند در مراقبت های بهداشتی دهانی روزانه خود به دلیل احتمال سوء مصرف، از استفاده از دهانشویه ها خودداری می کنند.
  • حساسیت– برخی افراد متوجه می شوند که برخی مواد موجود در دهانشویه ها حساسیت زا و آزار دهنده هستند، مخصوصاً برای افرادی که لثه های حساسی دارند. علاوه بر این، افرادی که معمولاً از حساسیت لثه ها شکایت نمی کنند نیز اگر در دوره بهبود پس از یک فرایند دندانپزشکی به سر ببرند، ممکن است احساس کنند دهان آنها برای مدت کوتاهی حساس تر است. اگر دهان حساسی دارید، برای مراقبت های روتین بهداشتی دهان خود به فکر استفاده از دهانشویه های فاقد الکل باشید. دهانشویه های طبیعی اغلب حاوی موادی مانند آلوئه ورا و بابونه برای خاصیت آرا بخشی آنها هستند.
  • کنترل پلاک– اگر دهانشویه ای می خواهید که نه تنها به کنترل بوی بد دهان، بلکه به پیشگیری از تشکیل پلاک های دندانی کمک کند، به دنبال دهانشویه ای باشید که حاوی مواد ضد پلاک باشد. اگر مطمئن نیستید کدام دهانشویه بهتر نیازهای سلامت دهانی شما را برآورده می کند، از دندانپزشک خود بخواهید توصیه هایی در خصوص استفاده روزانه از دهانشویه ها به شما ارائه دهد.

خطرات دهانشویه ها

در رأس این مزایا، بسیاری افراد استفاده از دهانشویه ها را صرفاً به این دلیل احساس تازگی و تمیزی که به دهان می دهند انتخاب می کنند، اما برخی خطراتی وجود دارند که باید از آنها نیز آگاه باشید:

سرطان دهان و خشکی دهان

دهانشویه های بر پایه الکل در اکثر داروخانه ها یافت می شوند اما آنها می توانند موجب بروز عوارض جانبی جدی شوند. خود الکل می تواند موجب خشکی دهان و منجر به بروز بوی بد دهان شما شود، که احتمالاً همان چیزی است که شما با استفاده از دهانشویه از آن پرهیز می کنید. اختلاف نظری که در حال حاضر در مورد دهانشویه های بر پایه الکل وجود دارد روی خطر بروز سرطان دهان در نتیجه استفاده از آنها است. این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است و هنوز هیچ ارتباطی بین استفاده از دهانشویه ها و سرطان دهان مشاهده نشده است.

آنها می توانند فشار خون شما را بالا ببرند

مطالعاتی هستند که نشان می دهند استفاده منظم از دهانشویه ها می تواند خطر بالا رفتن فشار خون را در شما بالا ببرد زیرا برخی باکتری های مفیدی که داخل دهان وجود دارند را از بین می برد. همه باکتری ها بد نیستند و دهانشویه ها می توانند باکتری هایی که عامل تولید اکسید نیتریک (ماده ای که به محافظت از سیستم قلبی عروقی کمک می کند) هستند را از بین ببرند.

می توانند باکتری های خوب دهان را از بین ببرند

وقتی شما همه باکتری های موجود در دهان را از بین می برید، خط مقدم محافظت در برابر باکتری های مهاجم را نیز از بین می برید. به همین دلیل، استفاده از دهانشویه ها می تواند خطر بروز عفونت هایی مانند H Pylori و C-difficile را افزایش دهد. دهانشویه های آنتی باکتریال می توانند خطر بروز التهاب روده را افزایش دهند که می توانند منجر به افزایش نفوذ پذیری روده و در نهایت عدم تحمل غذا، آلرژی غذایی و حتی برخی از بیماری های خود ایمنی روده شود.

خواه استفاده از دهانشویه ها را انتخاب کنید یا خیر، باید بدانید که هر نوع دهانشویه ای برای کودکان زیر ۶ سال توصیه نمی شود.ممکن است رفلاکس بلع این کودکان هنوز به خوبی شکل نگرفته باشد و در نتیجه قورت دادن مقادیر زیادی از دهانشویه (به دلیل مقدار زیاد الکل موجود در دهانشویه) می تواند تهوع آور و مسموم کننده باشد.

به سادگی آب نمک استفاده کنید

اگر به دنبال دهانشویه طبیعی تری هستید، استفاده از مخلوط آب و نمک را به شما توصیه می کنیم. آب نمک درمان کوتاه مدت فوق العاده ای است، مخصوصاً اگر داخل دهان خود زخم دارید- برای مثال، زمانی که دندان کشیده اید.

نمک مانند ماده ضد عفونی کننده طبیعی عمل می کند و هر گونه تورم بافتی را از بین می برد. دندانپزشکان اغلب استفاده از دهانشویه را به مدت ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی های دهان و دندان، همینطور در موارد عفونت یا زخم های دهانی توصیه می کنند.

استفاده طولانی مدت از آب نمک به عنوان دهانشویه نیز توصیه نمی شود، زیرا با خوردن و نرم کردن مینای دندان ها می تواند موجب فرسایش آنها شده و آنها را مستعد لب پر شدن یا حفره های دندانی کند.

5/5 (1 نظر)
0/5 (0 نظر)
Recent Posts

Leave a Comment