بریج دندان چیست؟

 در مقالات آموزشی دندانپزشکی زیبایی, مقالات عمومی دندانپزشکی

بریج دندان یک ابزار دائمی است که جایگزین دندان یا دندان های از دست رفته می شود. این ابزار از قطعات مختلفی ساخته می شود که با یکدیگر ترکیب می شوند تا در فضای باز قرار بگیرد، جایی که دندان های شما قرار داشته اند.

بریج های دندانی جایگزینی برای پروتزهای مصنوعی دندانی هستند. آنها هم برای اهداف زیبایی و اهداف عملکردی استفاده می شوند، که شما را قادر می سازند بهتر غذا بخورید، حرف بزنید، و نیز ظاهر دندان های شما را احیا کنند.

بریج های دندانی ممکن است از انواع مواد مختلفی ساخته شوند، شامل طلا، آلیاژها، یا پرسلن. هنگام قرار دادن جایگزین برای دندان های جلو، پرسلن اغلب ماده انتخابی است زیرا می تواند دقیقاً همرنگ دندان های طبیعی باشد.

انواع بریج های دندانی

دندان های مصنوعی که برای بریج های دندانی استفاده می شوند پونتیک Pontic  نامیده می شوند. شما برای هر دندان از دست رفته خود یک پونتیک خواهید داشت، که به گونه ای ساخته می شوند که از نظر شکل و اندازه شباهت زیادی به دندان های از دست رفته داشته باشند.

تکیه گاه پونتیک ها دندان یا دندان های مجاور شکاف یا ایمپلنت های دندانی خواهند بود. چهار نوع اصلی بریج ها عبارتند از:

 • بریج های ثابت سنتی: این نوع پر استفاده ترین نوع بریج های دندانی است. آنها شامل یک روکش در طرفین پونتیک هستند.
بریج دندان

بریج دندان

 • بریج های دندانی مریلند یا بریج های چسبانده شده با رزین: این نوع بریج ها اغلب برای جایگزینی دندان های جلوی دهان استفاده می شوند. به جای روکش های دندانی، در آنها از یک چارچوب پرسلن یا فلزی با “باله” هایی استفاده می شود که به پشت دندان های موجود در طرفین فضای خالی چسبانده می شوند.
 • بریج های بر پایه ایمپلنت های دندانی: در یک فرایند، یک ایمپلنت برای هر دندان از دست رفته با جراحی داخل استخوان فک جای داده می شود. در فرایند بعدی، بریج، که شامل پونتیک است، روی آنها قرار داده می شود.
 • بریج های یک طرفه: این نوع بریج ها دیگر رایج نیستند. وقتی تنها یک طرف جای خالی دندان از دست رفته دندان طبیعی وجود داشته باشد، پونتیک ها با یک روکش تنها روی آن دندان طبیعی قرار داده می شود.
بریج دندانی

بریج دندانی

مزایای بریج های دندانی

بریج های دندانی می توانند مزایای متعددی داشته باشند، از جمله:

 • بازگرداندن ظاهر طبیعی دندان ها به دهان/ لبخند شما
 • احیاء توانایی عادی حرف زدن، زیرت از دست رفتن دندان ها می تواند مانع تلفظ صحیح شود.
 • حفظ ساختار طبیعی صورت با پیشگیری از تحلیل استخوان فک در محل دندان از دست رفته.
 • احیاء توانایی جویدن مؤثر غذا.
 • پیشگیری از جابجا شدن دندان های مجاور به سمت فضای خالی، که می تواند منجر به بروز مشکلاتی در بایت شود و مشکلات بعدی بروز پیدا خواهند کرد.

بریج های دندانی نسبت به ایمپلنت های دندانی چه مزایایی دارند؟

این یک پرسش مهم است و هنگام تصمیم گیری برای انتخاب نوع درمان باید مد نظر قرار گرفته شود.

نکته نخست اینکه دو دندان کناری نیاز به روکش هایی دارند که روی آنها قرار بگیرد در نتیجه این روکش ها از آنها در برابر شکستن یا پوسیدگی در آینده محافظت می کند. برای حفظ سلامت و عملکرد این دندان ها در آینده، معاینه دقیق آنها الزامی است. باید مطمئن شد آنها ثابت هستند (هیچ حرکتی ندارند)، ریشه ها به اندازه کافی بلند هستند و مقدار کافی دندان سالم برای حمایت از بریج باقی مانده است.

تمرکز روی زیبایی یکی دیگر از عواملی است که شما را به دریافت بریج های دندانی ترغیب می کند. گاهی اوقات قرار دادن یک ایمپلنت می تواند موقعیت لثه را با مشکل مواجه سازد اگر ارتفاع لثه از قبل پایین تر باشد.

بیمارانی که خط لبخند خیلی بلند و قابل مشاهده ای دارند لازم است هر دو گزینه را با دقت مد نظر قرار دهند. اگر ایمپلنت دندانی با شکست مواجه شده باشد، گاهی اوقات تغییر نقشه و برنامه ریزی برای بریج های دندانی می تواند بهتر باشد، زیرا احتمالاً محل ایمپلنت با مشکل مواجه شده است. موارد بسیاری وجود دارند که در آنها زیبایی تصمیم گیری را به سوی بریج ها یا ایمپلنت های دندانی می کشد. با یک بریج دندانی شما بلافاصله می توانید رنگ و شکل سه دندان را کنترل کنید.

مزیت دیگری که بریج های دندانی نسبت به ایمپلنت های دندانی دارند این است که بریج ها می توانند به سرعت انجام شوند در حالی که ایمپلنت های دندانی حداقل به دو ماه زمان برای جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک نیاز دارند. زیرا بدون اسئواینتگریشن کافی ممکن است ایمپلنت با شکست مواجه شود.

دلیل دیگری که چرا بریج های دندانی ممکن است برای یک بیمار مناسب تر از ایمپلنت های دندانی باشند، ارتباط مستقیم با سلامت بیمار دارد. برخی بیماران به دلیل سرطان، دیابت، برخی داروهای خاصی که مصرف می کنند یا بیماری های خود ایمنی که دارند، قادر نیستند تحت فرایند های جراحی بزرگ قرار بگیرند. بعلاوه، به دلیل شرایط منحصر بفرد دهان شما، ممکن است نخواهید درگیر فرایند پیچیده بازسازی استخوان با جراحی کاشت ایمپلنت دندانی شوید.

اگر استخوان بسیار کوچکی داشته باشید ممکن است بریج برای شما مناسب تر باشد

معایب بریج های دندانی

بریج های ثابت دندانی محکم و قابل اعتماد هستند و در اکثر موارد احساس و ظاهری بسیار شبیه به دندان های طبیعی بوجود می آورند.

بریج ها از اوایل قرن گذشته بخشی جدایی ناپذیر از دندانپزشکی مدرن بوده اند و قبل از استفاده از ایمپلنت های دندانی روشی ترجیحی برای جایگزینی دندان های از دست رفته بوده اند. فناوری بریج ها هنوز پایدار است، اما ایمپلنت های دندانی اکنون روش درمان منتخب بسیاری از دندانپزشکان برای دندان های از دست رفته هستند.

 • آسیب در آینده به دندان های پایه می تواند بریج را با مشکل مواجه کند. باید بدانید که اگر مشکلی جدی برای یکی از دندان های پایه بوجود بیاید، کل بریج دندانی شما می تواند با مشکل مواجه شود.
 • اگر روکش های دندانی به خوبی قرار نگیرند، باکتری و پلاک ها ممکن است داخل آن نفوذ کنند و موجب پوسیدگی دندان های پایه شوند. اگر در دندان پایه بریج حفره ای عمیق، عفونت، یا بیماری پریودنتال (لثه) بروز پیدا کند، شما کل بریج را از دست خواهید داد.
 • روکش های دندانی ممکن است ساختار دندان های شما را نیز تغییر دهند، و بایت شما را تحت تأثیر قرار دهند.
 • دندان های تکیه گاه به اندازه کافی قوی نیستند تا بریج را حمایت کنند، و بریج ممکن است فرو بریزد.
 • دندان های تکیه گاه ممکن است با فرایندهایی که روی آنها انجام می شود ضعیف شوند و لازم باشد با ایمپلنت های دندانی تعویض شوند.
 • بزرگترین نقطه ضعف بریج های دندانی آماده سازی دندان است، مخصوصاً اگر شامل یک دندان جوان با یک ترمیم دندانی کوچک یا بدون هیچ ترمیم دندانی باشد. دندانپزشکان واقعاً دوست ندارند آماده سازی یک دندان جوان را به عنوان دندان پایه انجام دهند، زیرا مطالعات حاکی از این هستند که این دندان های جوان به احتمال زیاد در آینده نیاز به درمان ریشه خواهند داشت.

این شرایط به این دلیل بوجود می آید که، آماد سازی یک یا چند دندان برای بریج های دندانی آسیب به دندان محسوب می شود. کاهش مقدار زیادی از مینای دندان جوان می تواند موجب التهاب اعصاب شود که می تواند به حساسیت یا درد دندان ختم شود.

به همین دلایل، فضای خالی که باید پوشش داده شود، طراحی، تناسب، و ظرفیت بارگذاری، همراه با تشخیص اینکه می توان از بریج استفاده کرد یا خیر، حیاتی است. برای کاهش یا پیشگیری از این عارضه جانبی غیر ضروری، بسیاری از دندانپزشکان به فرایند بویژه با کمترین میزان تهاجمی بودن برای آماده سازی دندان یا دندان ها تکیه دارند. این تکنیک اجازه می دهد روکش دندانی محکم ساخته شود، که برای آماده سازی به یک میلی متر تراش مینای دندان نیاز داشته باشد، علاوه بر این، تولید گرما در طول فرایند محدود می شود. در نتیجه، می توان بروز عوارض جانبی را کاهش داد.

یک خطای معمول که هنگام ساختن یک بریج دندانی رخ می دهد بلند بودن خیلی زیاد آن است. بر اساس قانون فیزیک، هر چه بریج بلندتر باشد، فشار بیشتری به دندان های پایه وارد می شود. این فشار خیلی زیاد می تواند باعث شود استرس غیر قابل تحملی به دندان های مجاور دندان های پایه وارد شود. بنابراین، ملاحظات با دقت نیروی بایت، نسبت به اکلوژن دینامیک شما، و آنچه می خورید، مشخص می نماید شما چه درمانی را می توانید انتخاب کنید.

بریج دندانی

بریج دندانی

آیا شما گزینه خوبی برای بریج های دندانی هستید؟

همه افراد گزینه خوبی برای بریج های دندانی نیستند. عواملی که باعث می شوند شما گزینه خوبی برای بریج های دندانی باشید عبارتند از:

 • از دست رفتن یک یا چند دندان دائمی.
 • داشتن بهداشت دهانی خوب (عدم وجود مشکلات وخیم سلامتی، عفونت ها، یا دیگر مشکلات مربوط به سلامتی).
 • داشتن دندان های سالم و یک ساختار استخوانی قوی برای حمایت از بریج های دندانی.
 • داشتن دهانی سالم.
 • انجام کارهای بهداشتی دهان برای حفظ شرایط بریج های دندانی.

مراحل دریافت بریج های دندانی

بریج های مریلند نسبت به دیگر انواع بریج ها، به کمترین مراجعات به دندانپزشک نیاز دارند، زیرا نیازی به آماده سازی دندان های پایه ندارد. برای سه نوع بریج دیگر، لازم است حداقل دو فرایند دیگر انجام شود و فرایند می تواند طولانی تر باشد.

صرف نظر از نوع بریج، باید دندانپزشک از دندان های شما قالب و اسکن دیجیتالی بگیرد که لابراتوار از آنها برای ساخت اجزاء بریج های دندانی استفاده خواهد کرد.

بریج دندانی

بریج دندانی

بریج های سنتی یا کانتی لور Cantilever  یا یک طرفه

گام نخست در دریافت بریج های دندانی یک طرفه یا سنتی ثابت، آماده سازی دندان/ دندان های پایه است. دندانپزشک مقداری از مینا و عاج دندان پایه را می تراشد تا فضای کافی برای قرار گرفتن روکش روی آن فراهم شود. سپس یک بریج موقت روی آن دندان قرار خواهد داد تا از آن تا زمانی که بریج قرار داده می شود محافظت کند.

در یک جلسه بعد، دندانپزشک مراحل زیر را انجام خواهد داد:

 • روکش موقت را بر خواهد داشت.
 • روکش دائمی و بریج را بررسی خواهد کرد تا درست روی دندان قرار بگیرد.
 • بریج را در جای خود چسب خواهد کرد.

گاهی اوقات در این جلسه بریج به طور دائم چسبانده خواهد شد. در موارد دیگر، دندانپزشک ممکن است از چسب موقت استفاده کند تا قبل از چسباندن آن به طور دائمی بتوانید در طول زمان مطمئن شوید بریج به خوبی در جای خود قرار می گیرد.

بریج مریلند

برای بریج های مریلند تنها کاری که لازم است روی دندان های پایه یا تکیه گاه شما انجام شود اعمال مقدار اندکی چسب روی سطح پشتی دندان ها است، که کمک می کند باله ها به آنها بچسبند.

وقتی تناسب درست مورد بررسی قرار می گیرد، دندانپزشک:

 • بریج را قرار می دهد.
 • باله های فلزی را با یک چسب رزینی قوی به دندان های پایه می چسباند.
 • رزین را کیور می کند.

بریج های بر پایه ایمپلنت های دندانی

یک بریج بر پایه ایمپلنت های دندانی برای کار گذاشتن ایمپلنت داخل استخوان فک نیاز به جراحی دارد، به اضافه زمانی برای بهبود پیدا کردن. زمان بهبود بسته به اینکه ایمپلنت در کجای دهان کار گذاشته می شود بسیار متفاوت خواهد بود و اینکه آیا استخوان فک شما برای حمایت از یمپلنت نیاز به بازسازی دارد یا خیر.

ممکن است لازم باشد بین دو فرایند از بریج های موقت استفاده کنید.

سپس لازم است مرحله دیگری انجام شود تا دندانپزشک بریج دائمی را روی ایمپلنت قرار دهد. این مرحله شامل ایجاد برش های کوچک داخل لثه است، بنابراین زمان بهبود طولانی تر از دیگر انواع بریج ها است.

بریج دندانی

بریج دندانی

مراقبت از بریج های دندانی

بریج های دندانی “دائمی” تلقی می شوند زیرا آنها مانند دنچرها یا پروترهای مصنوعی برداشته و خارج نمی شوند، اما تا ابد دوام ندارند. عمر بریج های دندانی به طور میانگین بین پنج تا هفت سال است، اما با مراقبت درست، برخی بریج های دندانی می توانند بیشتر از یک دهه دوام داشته باشند. پیشرفت هایی که در مواد و روش ها صورت گرفته است احتمالاً باعث خواهد شد دوام آنها در آینده بیشتر هم شود.

حتی با این وجود، نحوه مراقبت شما از بریج می تواند تأثیر زیادی روی مدت دوام بریج های دندانی داشته باشد.

چگونه می توان دوام بریج های دندانی را بالا برد؟

مراقبت های خوب دهانی برای قوی و سالم نگهداشتن دندان های باقی مانده، و نیز افزایش طول عمر و سلامت بریج ها بسیار مهم است. درست مانند دندان های طبیعی، لازم و ضروری است که بریج های دندانی نیز حداقل دو مرتبه در طول روز نخ دندان کشیده شوند.

دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک شما برای شما توضیح خواهند داد چگونه درست نخ دندان بکشید و اطراف بریج های دندانی جدید را تمیز کنید.علاوه بر این، مهم است برای معاینات و پاکسازی های دندانی به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

تغییر رژیم غذایی

در دراز مدت باید از خوردن برخی مواد غذایی اجتناب نمود زیرا آنها می توانند موجب بروز مشکلاتی برای بریج دندانی شما، یا دندان پایه آن شوند. این مواد غذایی عبارتند از:

 • جویدن آبنبات های جویدنی/چسبناک (که می تواند موجب کنده شدن روکش از روی دندان پایه شود)
 • آبنبات ها یا میان وعده های سفت
 • خوراکی های حاوی قند (برای پیشگیری از پوسیدگی دندان زیر روکش)
 • پاپ کورن یا ذرت بو داده
 • مغزها

شما مجبور خواهید بود تا مدتی پس از دریافت بریج های دندانی، مراقب آنچه می خورید باشید. باید بدانید طی چند روز نخست پس از دریافت بریج های دندانی چه چیزهایی می توانید و چه چیزهایی نمی توانید بخورید و دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال کنید.

سخن پایانی

گرچه مزایا و معایبی برای بریج های دندانی وجود دارد، اما مطالعات نشان می دهند که با مراقبت های خوب دهانی و مراجعات منظم به دندانپزشک، بریج های دندانی می توانند راهکاری طولانی مدت برای دندان های از دست رفته باشند.

0/5 (0 نظر)
0/5 (0 نظر)
Recent Posts

Leave a Comment